A ma is működő Hagyományőrző Népiegyüttes 1976-ban alakult Trefák Istvánné vezetésével. Az akkori neve Tápióvölgye MGTSZ Pávakör volt. Megalakulásakor már több mint hatvan fő volt a taglétszám. Az idősebbek énekeltek, a helyi szokásokat elevenítették fel, a fiatalok táncokat tanultak. Számos énekversenyen és hagyományőrző néptánc vetélkedőn vettek részt és dobogós helyezést értek el. Az együttesben kialakult a gyermek, az ifjúsági és a felnőtt táncosok csoportja. Vadasi Tibor koreográfus és táncművész volt, aki az első táncokat betanította.
Az 1951-ben alapított Magyar Állami Népi Együttes hivatása és feladata a magyar nyelvterület népművészeti hagyományainak, mint nemzeti értéknek a gyűjtése, életben tartása, és színpadi formában való továbbadása.
A budakalászi Faluházat 1996. augusztusában nagy várakozás után avattuk fel. Faluházunk már építészeti megfogalmazásában is az időben és értékbeni folytonosságot képviseli.
Egyesületünk célja a nemzeti tánc kúltúrális örökség megőrzése és továbbadása az utókor számára, a hagyományok, ezen belül a néptánc, különösen a helyi tájjelegű táncos szokások és népviseletek felkutatása, megőrzése és ápolása.
A gyermek és fiatal korosztály bevonása a tánchagyományok megismerésébe, úgy elméleti mint gyekorlati szinten. Hagyományőrző táncos rendezvények szervezése azokon való közreműködés, propaganda tevékenység. Táncházak szervezése, más nemzetek tánckúltúrájának megismertetése.
A Csepel Táncegyüttest 1958-ban alapították Budapest egyik külső kerületében, Csepelen, melyről az együttes a nevét is kapta. tagjai a megalakulása óta nagyrészt a helyi és szomszédos kerületekben élő fiatalok közül kerültek ki. Háttérintézménye és székhelye a kerület legnagyobb művelődési háza, a Csepeli Munkásotthon. A Csepel Táncegyüttes, mint amatőr csoport, Aranyminősítésű, Kiváló Együttes, az autentikus táncstílus követője. Műsorait hazai és külföldi fesztiválokon, rendezvényeken mutatja be. Európa legtöbb országában vendégszerepelt már, de eljutott Isztambulba és Tajvanra is, ahol nemzetközi fesztiválokon nemcsak Magyarországot,...
A Csepel Táncegyüttest 1958-ban alapították Budapest egyik külső kerületében, Csepelen, melyről az együttes a nevét is kapta. tagjai a megalakulása óta nagyrészt a helyi és szomszédos kerületekben élő fiatalok közül kerültek ki. Háttérintézménye és székhelye a kerület legnagyobb művelődési háza, a Csepeli Munkásotthon. A Csepel Táncegyüttes, mint amatőr csoport, Aranyminősítésű, Kiváló Együttes, az autentikus táncstílus követője. Műsorait hazai és külföldi fesztiválokon, rendezvényeken mutatja be. Európa legtöbb országában vendégszerepelt már, de eljutott Isztambulba és Tajvanra is, ahol nemzetközi fesztiválokon nemcsak Magyarországot, hanem Európát is képviselhette.
Az együttes repertoárján Magyarország szinte valamennyi tájegységének táncai, a határon túléi magyar folklórból pedig az erdélyi táncok szerepelnek.
A Hidasi Hagyományőrző Néptáncegyüttes munkája egy helyi hagyomány, a szüreti felvonulás tradíciójának életre keltésével indult, a községünkben élő bukovinai székely származású fiatalok ötlete nyomán 1994-ben. A Hidas Néptánc Egyesület célja a bukovinai székelység hagyományainak őrzése, tánc és szellemi kultúrájának megőrzése és továbbhagyományozása a következő generációk számára. Az utánpótlás-nevelés két csoportban zajlik, amiben a felnőtt táncegyüttes tagjai segédkeznek. Céljaink közé tartozik továbbá más tájegységek táncainak elsajátítása és színpadra állítása is.
Az egyesület a Magyarországon dolgozó népművészeket támogató központtá kíván válni, amely támogatást nyújt tagjain kívül másoknak is. Ha a népi hagyományok ápolásában bármilyen aktív szerepet vállaló személy vagy, tagja vagy valamelyik zenekarnak, táncegyüttesnek, vagy pedig valamelyik népi kismesterségben végzel alkotó tevékenységet, akkor itt a hely számodra, hogy hírt adj magadról.